Kronos Quartet & Kimmo Pohjonen – Uniko

В жодному разі не можна прослуховувати в режимі Shuffle – втрачається вся поетика музичної композиції альбому. Його душа втікає далеко за гори Середзем’я, звідки навряд чи вже повернеться до того, хто насмілився посягнути на її цілісність й чистоту.

Альбом, записаний американським струнним квартетом спільно з фінським акордеоністом, складається з семи треків. Музику написано з притаманним квартетові синтезом класичного та сучасного електронного звучання. Образність варіюється від фентезійних та середньовічних гірських хребтів та луків до сучасних міст та морів. Подекуди навіть музиканти запускають своїх слухачів у космічні пошуки власного я, попередньо провівши тісними вуличками хайямівського Баґдаду.

Дуже красива, гармонійна музика, яка сповнює життя сенсом, а настрій моментально змінює з мінуса на плюс.

Музичні гурмани обов’язково повинні мати цей альбом в своїй колекції і подекуди повертатись в ці мандри крізь час та простір, в яких за руку нас триматимуть музиканти з Kronos Quartet.

Розміщено в №6 он-лайн видання «Культ» (www.kultmagazine.org).

Ті хто відают – Мовленнєк

Проект лідерів гуртів “Перкалаба” Олега “Моха” Гнатіва та “Брати Гадюкіни” Сергія “Кузі” Кузминського “Ті хто відают”, на жаль, проіснував недовго – через смерть останнього 2009 року. Але попри свою нетривалість існування, гурт (хоча, швидше, творче об’єднання) встиг випустити платівку “Мовленнєк”, яка містить в собі десять треків жорсткої музики. Диск являє собою збірку текстів гуцульських намовлянь, заклинань та приповідок, накладених на електронний дабстеп. Це такий собі своєрідний звід гуцульської магії, надісланий нам Кузею з того світу (адже альбом побачив світ майже за два роки по його відходові у інший світ).

Не раджу займатися екстримом та намагатись розібрати начитаний текст, адже людям, які не відають гуцульської говірки, це не вдасться – лишень собі голову зламаєте. Спроба прочитання віднайденого тексту пісень теж особливого зрушення не матиме. Тут варто просто слухати. Хоча далеко не кожному така музика прийдеться до смаку в силу своєї важкості для більшості слухачів. Музика (рівно як й слова) з цього альбому багатьом можуть стати не по зубах, але в цьому також є власна фішка – адже музиканти не творили на догоду слухачам потапів та емінемів, а для вузького кола поціновувачів української музики.

Надруковано в №6 он-лайн видання «Культ» (www.kultmagazine.org).

Bjӧrk – Biophilia

Серед альбомів 2011 року найбільше, певно, уваги музичних критиків та гурманів до себе привернула саме Biophilia – сьомий студійний альбом ісландської виконавиці Bjӧrk (повне ім’я – Бйорк Ґудмундсдоттір). Це поєднання космічної та земної музики, симбіоз звуків вітру, каменю, води, вогню та вокалу людини – одна з найкращих робіт (якщо не найкраща) в світовій музиці 2011 року, презентована виконавицею 10 жовтня.

Альбом пронизано звичними для творчості Бйорк атональностями, нестандартними вокальними та інструментальними вирішеннями (так, в пісні “Thunderbolt” було використано пристрій Тесли, який зі специфічним звуком продукує електричні розряди), спрямованими на любов до природи текстами (звідки й назва Biophilia, з Латини дослівно – “любов до життя”).

До оригінального видання альбому увійшло 10 пісень (серед яких – “Moon”, “Thunderbolt”, “Crystalline”, “Cosmogony”, “Dark Matter”, “Hollow”, “Virus”, “Sacrifice”, “Mutual Core” та “Solstice”), до японського видання окрім названих входить також чотири бонуси (“Hollow” (семихвилинна версія) , “Dark Matter” (з долученням хору та органу), “Náttúra” та “The Comet Song”). Кожна пісня оригінального видання має підзаголовок, який вказує на природу пісні, її приналежність до певної стихії.

Загалом альбом являє собою повільне перетікання з однієї матерії в іншу, відчуття при прослуховуванні можна порівняти з вільним падінням в темний глибокий колодязь або опусканням на дно океану. Має терапевтичний релаксуючий вплив на свідомість слухача. Дуже раджу слухати перед сном або в періоди депресії неперервно трек за треком.

Розміщено в №6 он-лайн видання «Культ» (www.kultmagazine.org)